Pátracia akcia / Laskomer / SK

Prešlo len pár dní od našej poslednej pátracej akcie na Muráni, a my sme znovu požiadaní o spoluprácu pri pátraní po nezvestnej 19-ročnej študentke, Ivane Turekovej z Liskovej pri Ružomberku, ktorá študovala a v súčansje době aj bývala v Banskej Bystrici. V utorok, 2. novembra 2011, odišla ráno do školy, no tam už neprišla. Prvé dni po ohlásení nezvestnosti ju hľadali policajti aj so psami. My sme sa po dohode s viacerými záchrannými zložkami (Orava rescue system, Hasičský zbor Priekopa, Horská služba na Slovensku (HsnS) – Horská služba Orava, Banskobystrická horská služba, psovodi záchranári zo Žiliny) do pátrania zapojili v nedeľu, 13.11.2011. Za náš klub Kynologickej záchranárskej brigády Banská Bystrica sa tejto akcie zúčastnili Jana Šikulová a Falco, Peter Kráčik a Max, Jozef Veselický a Bessy, Danka Slabeciusová a Cabir, Filip Ďurčík a Max, Zdenka Sujová a Broka, Ladislav Palyo, Martin Kyrc, Iveta Súkeníková, Eliška Brožová, Eliška Károlyová. V spolupráci s ostatnými záchranármi a rodinnými príslušnikmi sme vytvorili takmer stovku dobrovoľníkov, rozdelených do niekoľkých skupín. Bolo potrebné prehľadať okolie mesta, a to najmä v blízkosti Laskomerskej doliny, ako aj samotnú dolinu, kde bol podľa polície zameraný Ivanin mobilný telefón. Na tomto území sa okrem rodinných domov a pozemkov nachádza aj záhradkárska oblasť a niekoľko opustených budov. Pri prehľadávaní týchto objektov nám boli veľmi nápomocní naši štvornohí kolegovia. No aj napriek našej veľkej snahe po niekoľkohodinovom nedeľnom pátraní sa Ivana nenašla a v hľadaní sa pokračovalo aj nasledujúci týždeň.

Ďalšia veľká pátračka sa naplánovala na štvrtok, 17.11.2011. K doterajším dobrovoľníkom sa za náš klub pridali aj Denisa Fazekašová s Alicou a Arnicou, Jaroslav Sarvaský s Ricom. Pridalil sa aj záchranári z Bratislavy. Znovu sa podrobne prehľadala Laskomerská dolina, okolie novovybudovaného obchvatu, neďaleký kameňolom a aj okolie Ivaninho bydliska v meste Banská Bystrica – sídlisko Radvaň a Radvanský kopec. Avšak márne. Po mladej študentke nebolo ani stopy.

Jej telo bolo objavené až po 17-tich dňoch hľadania. Náhodne ju našiel okoloidúci poľovník v lokalite Suchý vrch a, bohužiaľ, všetko nasvedčovalo tomu, že Ivana už viac nechcela byť na tomto svete. Ďalším veľkým sklamaním nielen pre jej rodinu, ale hlavne pre záchranárov, bola nepresná lokalizácia jej mobilu, ktorú určil mobilný operátor, vďaka čomu niekoľkodňové pátranie v nesprávne označenej oblasti bolo zbytočné. Ivana mala mobilný telefón pri sebe a je teda nepochopiteľné, ako mohlo k takému fatálnemu omylu dôjsť.
Úprinmá sústrasť Ivaninej rodine.

Hľadať

Povedali o nás