Ukážky práce záchranárskych psov / Svetový deň darcov krvi / SR

Ukážky práce záchranárskych psov / Svetový deň darcov krvi / SR

Neprešlo ani 24 hodín od nášho vystúpenia v Riečke a stretli sme sa opäť, tento krát priamo na Námestí SNP v Banskej Bystrici. V piatok, 13. júna 2014, sa tu totiž organizoval kultúrny program pre všetkých dobrovoľných darcov krvi, spojený s možnosťou darovať krv, a to pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi. Súčasťou programu, ktorý pripravil Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, pracoviskom Národnej transfúznej služby a Slovenským Červeným krížom, bolo aj predvedenie činnosti našej záchranárskej brigády.

     Na námestí sa zišli deti s rodičmi, ale pozastavili sa aj náhodní okoloidúci, ktorých zaujali vycvičené záchranárske psy. Tie sa ako vždy predviedli pri ukazovaní cvikov základnej poslušnosti, ku ktorým patria najmä povely pri nohe psovoda, chôdza popri nohe, povely za pochodu, posunkové povely na diaľku, aport, nosenie psa a odloženie psa. Detským divákom sa samozrejme najviac páčilo, keď psíky prekonávali rôzne prekážky a na záver celého vystúpenia sme ešte ukázali, čo je jednou z hlavných náplní našich tréningov – vyhľadávanie stratených alebo zranených osôb a ich následné označenie. V tomto prípade nám namiesto zranených osôb poslúžili pripravení figuranti, ktorých psy vystopovali a označili vyštekaním.

     No a akí by sme to boli záchranári, keby sme nevyužili každú jednu možnosť niekomu pomôcť. A to nie len pri pátraní po nezvestných osobách s pomocou našich štvornohých kolegov, ale napríklad aj zapojením sa do tejto dobročinnej akcie, ktorá sa v piatok na námestí konala. Preto sme sa po vystúpení so psíkmi presunuli do vedľajších priestorov, kde nás už čakali pracovníci Národnej transfúznej služby. Po vyplnení dotazníka a základných vyšetreniach si každý náš člen sadol do kresla, kde darovaním svojej krvi určite prispel k záchrane toho najcennejšieho, čo človek má – ľudského života.

     Niektorí kolegovia pomohli touto formou už viackrát, a pre niektorých to bola zase úplne nová skúsenosť. Dôležité však je, že sme všetci pomohli rozhodnúť o osude chorého alebo zraneného človeka, a to nie len preto, že sme záchranári, ale každopádne preto, že sme správni ľudia.   

Fotogaléria

Hľadať

Povedali o nás