Ukážky práce záchranárskych psov / Pohorelá / SR

Ukážky práce záchranárskych psov / Pohorelá / SR

Bola sobota, 14. júna 2014, a my sme sa už tretí deň po sebe ocitli na ďalšom zaujímavom podujatí, ku ktorému patrili aj ukážky práce a výcviku našich záchranárskych psov. Teraz sme však vycestovali vyše sedemdesiat kilometrov od Banskej Bystrice, aby sme sa mohli zúčastniť XX. ročníka Majstrovstiev Pohorelej a sveta v kosení.

  Táto neobyčajná atrakcia sa tak, ako každý rok, konala v typickej horehronskej dedine Pohorelá. Hlavný bod programu – súťaž v kosení – sprevádzali sprievodné akcie nielen pre deti, vystúpil miestny detský folklórny súbor Mladosť Pohorelá a počas celého dňa vytvárala nenapodobiteľnú atmosféru ľudová hudba sprevádzaná spevmi, ktoré tak jedinečne znejú iba s vôňou pokosenej trávy. K tomuto všetkému prispel aj náš kynologický klub svojim vystúpením. Tak deti, ako aj dospelí sa so zaujatím pozerali na všetkých cvičiacich psíkov. Tie, ktoré sú v brigáde služobne mladšie, ukazovali ako sa správne učia cviky základnej poslušnosti každého pracovného psa, či už záchranárskeho alebo policajného. Služobne staršie psy vykonávali dané povely bez vodítka a predvádzali aj náročnejšie cviky, akými sú posunkové povely na diaľku alebo správne vykonaný aport. Pekným spestrením nášho vystúpenia bolo aj prekonávanie prekážok, kde psovodi so psami jednotlivo zdolávali prechod cez tunel, chôdzu po rebríku a skoky cez nízku a vysokú prekážku. Okrem týchto klasických cvikov poslušnosti a obratnosti sme na záver divákom predviedli aj ukážky tzv. špeciálnej pachovej práce psa–záchranára. Psy vyhľadávali skrytého figuranta, ktorý v tomto prípade nahradil zranenú alebo nezvestnú osobu, po ktorej psy pátrajú v ostrej akcii.

  Po úspešnom nájdení a označení figuranta vyštekaním sa deti rozpŕchli pomedzi psíky, aby sa s nimi ešte chvíľu pohrali a potom sme sa už s naším obecenstvom rozlúčili. A samozrejme už teraz sa tešíme, keď sa na Pohorelú vrátime opäť.     

Fotogaléria

Hľadať

Povedali o nás