20. Majstrovstvá sveta záchranárskych psov v Novej Gorici (Slovinsko)

20. Majstrovstvá sveta záchranárskych psov v Novej Gorici (Slovinsko)

V dňoch od 23.09. 2014 do 28.09.2014 sa uskutočnili v Novej Gorici (Slovinsko) 20. Majstrovstvá sveta záchranárskych psov. Za našu brigádu som sa ich zúčastnil ja s Chirom a súťažili sme v kategórii  FL B aj spolu s ďalšou päťdesiatkou štartujúcich.  Tím ďalej tvorili Jozef Veselický a Laco Palyo.

Do Novej Gorice sme dorazili v utorok večer a rozložili si svoj hlavný doslova stan v campingu Lijak, ktorý bol vzdialený asi  10 km od hlavného štadióna. Utorok večer bol ešte pohodový, ale streda už bola naprogramovaná. Všetko to začala ranajšia registrácia a zdravotná prehliadka. Popoludní porada teamlidrov, slávnostný nástup, ukážky ako si predstavuje poslušnosť pán rozhodca M. Gutt (CH), ktorý túto posudzoval spolu s K. Skulj (Sl), potom slávnostný nástup pred mestskou radnicou a večer vylosovanie časov. S týmto som bol spokojný, nakoľko som si vylosoval časy, ktoré mi vyhovovali. Prvú som mal poslušnosť, tá prebiehala na hlavnom štadióne a mala naozaj vysokú úroveň. K tejto som sa snažil priblížiť aj ja s Chirom, podarilo sa nám to na celkom slušnej úrovni a bola ohodnotená 85 bodmi, čo vzhľadom na to, že poslušnosť na takýchto súťažiach býva bez možnosti tréningu celkom slušné. Poslušnosť  sme absolvovali v piatok o 17,00 hod. a celú sobotu, lebo na plochu som mal ísť vyhľadávať až v nedeľu ráno ( prvý o 07,30 hod.), sme mali na to, aby sme v Lokve ( dedinka vzdialená 22 km od Novej Gorice) mohli sledovať hľadanie v ruine ( inak aj ruina aj les boli v tejto dedinke, organizátori to vymysleli veľmi dobre ). Ruinu tvoril starý asi s polovice zrútený dom spolu so záhradou a tu bolo vybudovaných asi osem úkrytov, ktoré páni rozhodcovia  P.Šabacký (ČR) a A.Russigger (AT) využívali pri jednotlivých štartujúcich. Veľmi dobré bolo aj to, že nad ruinou bola vytvorená prírodná tribúna s nádherným výhľadom. Mali sme možnosť vidieť prácu veľkého počtu psov a psovodov a to sme aj náležite využili, vydržali sme sa pozerať celú sobotu.

A po sobote prišla nedeľa, ktorá znamenala pre nás s Chirom veľké očakávanie. Neviem ako Chiro, ale ja som sa tešil. Na štarte nás privítal český rozhodca p. D.Sedlák a s ním talianska rozhodkyňa p. A. Laner. Rozpovedali my, čo sa stalo, aká je moja úloha a začalo sa hľadanie. Les bol na pohyb psa dobrý, síce skalnatý, ale prehľadný. Mne ako psovodovi tiež vyhovoval, hoci bol pomerne kopcovitý a teda fyzicky náročný. Prvú časť terénu sa Chirovi veľmi odbiehať nechcelo ( čo mi pri hodnotení povedal aj rozhodca), ale potom sa rozpohyboval a bolo to vidieť. Asi v desiatej minúte sme našli nášho prvého figuranta, Chiro ho bezchybne odštekal. To nám, alebo mne pomohlo psychicky. Druhého figuranta sme mali v oblasti kde mohol len pes, psovod tam mal vstup zakázaný. Aj toho Chiro našiel a vyštekal na vysokej úrovni. To bolo asi v 15- tej minúte. A potom ďalších pätnásť minút sme hľadali a chodili, prešli sme celý terén a nič. Tretieho figuranta sme nenašli. Pri hodnotení som sa dozvedel, že na začiatku boli miesta, ktoré som nepozrel a asi to sa nám stalo osudným. Konečný verdikt  126 bodov  aj napriek dobrému hodnoteniu úrovne práce psa bol pre mňa veľkým sklamaním. Boli sme blízko veľmi dobrému výsledku a nakoniec sme nesplnili ani limit. Ale to už nie je téma na tento článok, ale na môj osobný rozbor.

20. majstrovstvá sveta skončili v nedeľu slávnostným ceremoniálom. Musím povedať, že boli veľmi dobre zorganizované, prebehli v nádhernom prostredí slovinskej prírody a pre nás sa stali zdrojom nových kontaktov, skúseností a poznatkov. Verím, že hoci výsledkovo sme cieľ nesplnili, našu brigádu, Banskú Bystricu a Slovensko sme reprezentovali na slušnej úrovni.

V roku 2015 bude organizátorom MS Dánsko. Pevne verím, že sa ho zúčastní viac psov z našej brigády, lebo čím viac štartujúcich, tým väčšia pravdepodobnosť dosiahnutia úspešných výsledkov.

20.MS Nová Gorica Slovinsko – Peter Kráčik s Chirom poslušnosť 85 bodov

20. MS záchranárskych psov Nová Gorica Slovinsko – nástup na záverečný ceremoniál 

20. MS záchranárskych psov Nová Gorica Slovinsko vyhlásenie víťazov – kategória Stopy

20. MS záchranárskych psov Nová Gorica Slovinsko vyhlásenie víťazov kategória Les

20. MS záchranárskych psov Nová Gorica Slovinsko – vyhlásenie víťazov – kategória Ruiny

Fotogaléria

Hľadať

Povedali o nás